Spread the love

Niemal każdy komunikat o wynikach sprzedaży i rejestracji samochodów jest optymistyczny. Jak właściwie odczytywać takie raporty?

W pierwszej połowie 2021 r. w Polsce zarejestrowano 242,1 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 34,6% więcej niż w pierwszej połowie 2020 r. Wzrost sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych (+57%), samochodów ciężarowych (+96,8%), przyczep i naczep (+121,7%).

W pierwszym półroczu 2021 r. fabryki motoryzacyjne w Polsce wyprodukowały łącznie 234,7 tys. pojazdów – o 16,7% więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.

Obserwując wzrost rejestracji w pierwszej połowie bieżącego roku można powiedzieć, że branża odrabia straty z okresu pandemii. Szczególnym optymizmem napawają wyniki samochodów ciężarowych i dostawczych. Nie jest wykluczone, że ich rejestracje na koniec 2021 r. zbliżą się do poziomu ostatniego sprzed pandemii 2019 r. Tak dobre rezultaty cieszą jeszcze z innego względu – w najbliższych latach branżę motoryzacyjną czekają bowiem bardzo duże inwestycje. Niedawno Komisja Europejska przedstawiła propozycję kolejnego ograniczenia emisji CO2 i jeśli ta propozycja zostanie przyjęta przez Parlament Europejski i kraje członkowskie, to do 2030 r. emisja CO2 zostanie ograniczona o 55% – w przypadku samochodów osobowych i o 50% – w przypadku dostawczych. Do tego dochodzi pomysł wprowadzenia systemu EU-ETS dla transportu, który z całą pewnością będzie miał bardzo duży wpływ na rynek samochodów ciężarowych. Pamiętać też trzeba, że w ciągu kilku najbliższych lat wejdzie w życie norma Euro 7, która dla wszystkich typów pojazdów wprowadzi bardzo drastyczne ograniczenia nie tylko emisji CO2, ale także innych szkodliwych substancji. To wszystko sprawi, że przed branżą stoi wielki wysiłek – nie tylko technologiczny i intelektualny, ale też finansowy – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Samochody z napędami alternatywnymi utrzymują dużą dynamikę wzrostu

Drugi kwartał 2021 r. był czwartym z rzędu rekordowym kwartałem pod względem liczby rejestracji samochodów osobowych z napędami alternatywnymi. Liczba nowych rejestracji w pierwszej połowie 2021 r. wyniosła 75,8 tys. (+176,6% r/r). Ze wszystkich typów napędów ponad trzykrotnie wzrosła liczba nowych pojazdów LPG, CNG/LNG (+246,4%).

Dobry wynik w segmencie pojazdów dostawczych i ciężarowych

Dla rynku samochodów dostawczych pierwsza połowa 2021 r. była najlepsza od lat. Liczba rejestracji w okresie od stycznia do czerwca br. wyniosła 38,7 tys. sztuk, czyli o 57% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Samochodów ciężarowych zarejestrowano 16 017 co oznacza wzrost o 96,8 proc. Jest to zatem rekord półrocza choć sam drugi kwartał był słabszy niż w roku 2019.
Źródło: www.truckiitransport.pl