Znakowanie dla zrównoważonego systemu żywnościowego – okrągły stół
Green REV Institute oraz koalicja Future Food 4 Climate zapraszają na okrągły stół o znakowaniu żywności. Wydarzenie odbędzie się 11 kwietnia (wtorek) o godz. 18:00 i będzie streamowane online (Green REV Institute Facebook). Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/3q2p447kD.
Znakowanie jest jednym z filarów Zrównoważonego Systemu Żywnościowego (Sustainable Food System Law, SFS), którego ramy prawne są wypracowywanie przez Komisję Europejską do września 2023 roku.
Podczas okrągłego stołu wspólnie z osobami eksperckimi porozmawiamy o prawie osób konsumenckich do rzetelnej, przejrzystej informacji oraz o tym, skąd pochodzi nasza żywność. Poruszymy także temat wpływu produkcji żywności na klimat, bioróżnorodność, zdrowie publiczne i prawa zwierząt. Podczas okrągłego stołu chcemy porozmawiać o dobrych praktykach w zakresie oznakowania, wymaganiach, wyzwaniach i możliwościach naprawy systemu żywnościowego.
W okrągłym stole udział wezmą osoby reprezentujące stronę organizacji społeczeństwa obywatelskiego, strony decyzyjnej oraz biznesu:
- MEP Manuela Ripa – niemiecka prawniczka i Posłanka do Parlamentu Europejskiego. Reprezentuje Niemiecką Ekologiczną Partię Demokratyczną (ÖDP) w Grupie Zielonych/EFA. Jej zainteresowania skupiają się na obszarach bioróżnorodności, dobrostanu zwierząt, klimatu i ochrony osób konsumenckich. Jest członkinią komisji ITRE i zastępczynią w ramach komisji ENVI i INTA. Jest współprzewodniczącą grupy roboczej ds. zwierząt towarzyszących i wiceprzewodniczącą Intergrupy ds. dobrostanu zwierząt w Parlamencie Europejskim.
- Olga Kikou – szefowa Compassion in World Farming EU, międzynarodowej organizacji zajmującej się poprawą dobrostanu zwierząt hodowlanych, zakończeniem przemysłowego rolnictwa zwierząt oraz osiągnięciem zrównoważonej żywności i rolnictwa. Jest zaangażowana w działania rzecznicze na poziomie UE w zakresie kluczowych interesów dotyczących wzajemnie powiązanych obszarów dobrostanu zwierząt, żywności i rolnictwa, podnosząc rangę tych kwestii w sferze polityki.
- Jo Swabe – dyrektorka ds. public affairs w Humane Society International/Europe. Nadzoruje rozwój i wdrażanie polityki HSI w zakresie ochrony zwierząt w Unii Europejskiej. Jej głównym zadaniem jest zachęcanie instytucji unijnych do wprowadzania zmian legislacyjnych oraz włączanie szerokiej gamy zagadnień związanych z ochroną zwierząt do agendy unijnych decydentów.
- Ronja Berthold – szefowa działu ds. public affairs European Vegetarian Union (EVU). Posiada tytuł magistry w zakresie zarządzania organizacjami non-profit i zarządzania publicznego. Jej wiedza specjalistyczna obejmuje etykietowanie żywności wegańskiej i wegetariańskiej, a także politykę rolną i żywnościową w Niemczech i UE.
- Alice Di Concetto – założycielka The European Institute for Animal Law & Policy, think tanku specjalizującego się w prawie i polityce UE dotyczącej zwierząt, gdzie świadczy usługi dla organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną zwierząt i administracji publicznej w UE. Wykładowczyni europejskiego prawa zwierząt w Sorbonne Law School i Sciences Po Law School (Paryż, Francja).
- Axel Anders – mieszka i pracuje w Berlinie. Jako współzałożyciel Adolf Hoops Society, międzynarodowej organizacji zajmującej się standardami i znakami dla biocyklowego rolnictwa wegańskiego, zajmuje się przede wszystkim międzynarodowym rozwojem działań biocyklowych.
- Perran Harvey – zajmuje się polityką globalną i public affairs w Upfield, największej na świecie firmie produkującej żywność pochodzenia roślinnego. Skupia się na wspieraniu i prowadzeniu kampanii na rzecz osiągnięcia równych reguł gry dla żywności pochodzenia roślinnego, aby wesprzeć transformację, w wyniku której żywność pochodzenia roślinnego stanie się sercem zrównoważonego, zdrowego i sprawiedliwego systemu żywnościowego.
W dyskusji zostaną poruszone takie kwestie jak ryzyko przyjęcia regulacji, które mogą wprowadzać osoby konsumenckie w błąd. Mówcy i mówczynie wypowiedzą się również na temat tego, jaką rolę odgrywa znakowanie produktów w procesie przechodzenia na zrównoważony system żywnościowy i co takie znakowanie powinno zawierać. Usłyszymy również o tym, jak biznes może wspierać transformację systemu żywnościowego.
Green REV Institute to organizacja członkowska 50by40, Eurogroup for Animals, World Federation for Animals, European Vegetarian Union, Aquatic Animal Alliance, TAPP Coalition, PlantEurope network, OFOP, Niech Żyją, jedna z 10 NGO w EU Platform on Animal Welfare, wspiera Plant Based Treaty.
Green REV Institute zainicjował i jest operatorem pierwszej rzeczniczej koalicji dla naprawy systemu żywności w Polsce Future Food 4 Climate, obecnie zrzeszającą aż 78 organizacji społeczeństwa obywatelskiego, organizatorem międzynarodowego wydarzenia European Vegan Summit, producentem reportaży Wegańska Warszawa oraz Posłuchaj Wegańskich Biznesów.
Źródło: Green REV Institute & Koalicja Future Food 4 Climate