ZIEMIA S.O.S.

Spread the love

Trzeciego podczas 7. BNP Green Film Festivalu organizatorzy skupili się się na ratunku Ziemi, prezentując europejskie filmy pokazujące problemy trapiące planetę, których powodami są ludzie.

Miasteczko Festiwalowe

Kino We Love Cinema powitało nas filmem Brudny leśny biznes. Włoska reżyserka Ludovica Jona tropi europejskie mafie leśne i nieuczciwe praktyki związane z odnawialną energią. Za to wnikliwe śledztwo zdobyła nominację w kategorii najlepszy reportaż na tegorocznym BNP Paribas Green Film Festival. W tej samej kategorii walczy niemiecka reżyserka Andrea Schäfer z filmem Turystyka w czasach zmian klimatu, której film obejrzeliśmy chwilę później.

O ginących gatunkach i nielegalnych połowach dowiedzieliśmy się z reportażu Martina Boudot oraz Hugona Van Offela. Francuski duet również konkuruje w kategorii reportażu z filmem Ojciec chrzestny oceanów. Tę filmową sekcję zakończył pokaz dokumentu Po co ci las? Kasia Gandor. Edukatora i influencerka podzieliła się z nami projektem, którego premiera miała miejsce właśnie na naszym festiwalu.

Po części filmowej przyszedł czas na dyskusję co z tymi lasami? Aby odpowiedzieć na to pytanie, zderzyliśmy świat nauki z biznesem. Jarosław Socha, koordynator dyscypliny nauki leśne, Kierownik Katedry Zarządzania Zasobami Leśnymi WL Uniwersytetu Rolniczego oraz Eliza Pawlik-Rykaczewska – Raw Material Manager for Europa & Africa rozmawiali o światowej sytuacji zasobów leśnych.

– Obecnie jesteśmy na zakręcie. Pojawił się problem z suszą. Szybko przyrastające drzewa potrzebują dużo wody, a jej coraz bardziej brakuje, przez to że mamy wyższe temperatury. Na zachodzie szacuje się, że jest około 6 miliardów martwych drzew. Lasy stają się emitentem dwutlenku węgla. W ubiegłym roku przez pożary i zamieranie lasów wyliczono, że lasy wyemitowały ponad dwukrotnie więcej dwutlenku węgla niż przemysł – uświadamiał nas Jarosław Socha.

Z kolei Eliza Pawlik-Rykaczewska z IKEA zastanawiała się, czy drewniane produkty mogą być zrównoważone? – Tak. Wszystko zależy od tego, jak są produkowane i skąd pochodzi surowiec. Walczymy o to, żeby drewno pochodziło z lasów zrównoważonych zwracających uwagę na lokalną społeczność i by produkcja opierała się na drewnie pochodzącym z recyklingu. Dużą uwagę przykładamy do ponownego wytwarzania nowych artykułów i zbierania surowców z rynku, wtedy inwestujemy w nową technologię. W 2030 roku wszystkie surowce powinny u nas pochodzić ze źródeł odnawialnych lub recyklingu – podkreślała ekspertka.

Wieczór w Miasteczku Festiwalowym zakończyliśmy seansem filmu Połączeni Tobiasa Schönenberga. Ten tytuł również walczy w konkursie, a dokładniej mówiąc w kategorii najlepszy film fabularny.

Jeśli chcecie przybyć na nasz festiwal na rowerze, pamiętajcie, że czeka na was specjalnie przygotowany parking. Poruszając się na nogach, rowerze i hulajnogach pomagacie nam zmniejszać ślad węglowy nie tylko festiwalu, ale i samego Krakowa. Dziękujemy!

Pozostałe kina i inne atrakcje

O tym, jakie skutki grożą nam z powodu zmian klimatu, edukowali eksperci w namiocie Miasta Kraków. Wraz z rodzinami najmłodsi mogli wcielić się w futurystycznych dziennikarzy i opisywać świat przyszłości. Jak im poszło? Dowiecie się już niebawem, ponieważ efekty tych śledztw pojawią się w grze fabularnej The Golden Sun. Najwytrwalsze dzieciaki uczestniczyły w wieczornym pokazie animacji O czym marzą zwierzęta.

Kino Kameralne proponowało aż trzy dzieła. Czas się pożegnać to podróż Michela Abdollahiego na ratunek niedźwiedziom polarnym. Wspomnienie wody autorstwa Saary Saareli to konkursowa propozycja na najlepszy film fabularny. Wieczór w Kinie Kameralnym umiliła też inna propozycja walcząca o statuetkę. Niebo z białego plastiku węgierskiego duetu Tibor Bánóczki, Sarolta Szabó konkuruje aż w dwóch kategoriach – najlepszy film fabularny oraz Grand Prix.

Poza Miasteczkiem Festiwalowym codziennie czeka na was nasza ekipa w Kinie pod Galerią Krakowską. Trzeci dzień festiwalu obfitował w projekcje, które odwiedzili także twórcy. Po sekcji polskich etiud fabularnych widzowie mogli posłuchać o zakulisowych opowieściach autorów Ziarna świadomości. Na scenie pojawili się: Morgan Janowicz, Rafał Smykowski i Filip Konecki. Po rozmowie wraz z przybyłymi gośćmi obejrzeliśmy ten kontrowersyjny tytuł, który również walczy w dwóch kategoriach – o miano najlepszego filmu polskiego oraz najlepszego dokumentu siódmej edycji BNP Paribas Green Film Festival.

Przypominamy także o naszej apce z quizami! Codziennie zarówno w Kinie pod Galerią Krakowską, jak i w Miasteczku Festiwalowym czekają na was nagrody za poprawne odpowiedzi. Wystarczy pobrać naszą apkę, wpaść na seans, odpowiedzieć na kilka konkursowych pytań i zgarnąć ekogadżety od naszych partnerów. Zachęcamy1

Zapraszamy na kolejne dni festiwalu. Czwartego dnia porozmawiamy o konsumpcji i produkcji żywności!
Więcej na temat festiwalu znajdziecie Państwo na: www.greenfestival.pl.
Oficjalny spot festiwalu: https://drive.google.com/drive/u/2/folders/1eLq9BjJuOj4JJ9-Hvb-8Ueoqq98a2dxT
Źródło: Angelika Ogrocka rzecznik prasowa  Fundacja Green Festival