Wszystko, co jemy

Spread the love

Rolnictwo regeneratywne, roślinna dieta w szkołach oraz wsparcie aktywistów – o tych problemach debatowaliśmy czwartego dnia festiwalu, którego głównym bohaterem było… jedzenie.

 

Miasteczko Festiwalowe

Spojrzenie na podstawowe produkty z nowej perspektywy – takie emocje zapewnił nam Marcin Anaszkiewicz w reportażu Katastrofa na talerzu. Po seansie w rozmowie z Karoliną Kowalską mieliśmy możliwość dowiedzieć się o problemach poruszanych w produkcji od jednej z bohaterek. Morgan Janowicz, edukatorka, aktywistka i członkini Green REV Institute oraz inicjatywy Future Food 4 Climate opowiedziała o założeniach tych projektów – Prawo do roślinnych zrównoważonych posiłków dla dzieci w szkole pokazuje, ile mamy do zrobienia jako społeczeństwo, np. przy zaprojektowaniu zbilansowanego posiłku dla osób uczniowskich. Objawami kryzysów zdrowotnych są otyłość i cukrzyca – to wszystko jest napakowane na nasze talerze, a przecież szkoła powinna odpowiadać na nasze potrzeby i stać na straży zdrowia. Widzimy ogromny wzrost zainteresowania tematyką zrównoważonego systemu żywnościowego. Stworzyliśmy ponad sto organizacji żywnościowych. Tylko w tym roku od stycznia tego roku zorganizowaliśmy dwadzieścia stacjonarnych spotkań – podkreślała Morgan Janowicz.

Jeśli mowa o jedzeniu, trudno nie wspomnieć o jego wytwórcach, czyli rolnikach. Za reżyserię Ziarna świadomości odpowiadał duet Rafał Smykowski i Filip Konecki. Nominowany w dwóch kategoriach dokument promuje naturalne rolnictwo jako istotne rozwiązanie w celu przywrócenia zdrowia naszej planety i zapewnienia zrównoważonej przyszłości. Po projekcji o tytule opowiedzieli sami twórcy w panelu Bezpieczeństwo żywieniowe a zdrowie człowieka i planety.

Panel dyskusyjny rozpoczęła Natalia Cikowska, członkini ekipy filmowej – Jako społeczeństwo jesteśmy przejedzeni, a nadal niedożywieni. Większość z nas wybiera gotowe produkty i stąd biorą się otyłość czy choroby cywilizacyjne, bo umysł nie kojarzy, że już coś zjadł, przez brak mikroelementów w tych posiłkach – Na podobny problem ze składem produktów żywieniowych uwagę zwrócił Grzegorz Kozieja, Dyrektor Departamentu Międzynarodowy Hub Food and Agri Banku BNP Paribas. – Nie możemy patrzeć tylko w krótkoterminowy sposób. Trzeba sobie dodać długi horyzont, żebyśmy się nie obudzili, że ten warsztat, którym jest gleba, już nie działa.

Reżyser filmu Filip Konecki przytoczył powody, dla których podjął się stworzenia tego obrazu. – Przez to, że tak eksponujemy słowa ekologia czy zdrowa żywność, od razu tworzymy z tego coś elitarnego. A to powinna być nasza norma, nasza normalność! My jako rolnicy musimy być razem, musimy być dwiema grupami razem. To, że decydujemy się kupować bezpośrednio od rolnika, to są zupełnie inne relacje międzyludzkie. W mikroskali zaczyna się zmiana. – Bohaterowie dokumentu, rolnicy, bracia Bernard i Pedro Dogorowie, wskazywali na wyższość upraw rolniczych nad sklepowymi substytutami – Utraciliśmy witaminy w warzywach i owocach. Jeśli mamy jabłko ekologiczne, to jego chemiczny odpowiednik ma o 70% składników odżywczych mniej. Musimy zjeść trzy jabłka z konwencjonalnej uprawy zamiast jednego jabłka ekologicznego.

Wieczór zakończył się reportażem Zdychy potępiającym rolnictwo przemysłowe. Film autorstwa Dominika Szczepańskiego, Patryka Strzałkowskiego i Patryka Larwińskiego ujawnił koszmarną rzeczywistość wyzyskiwanych pracowników fermy oraz podziemny świat cierpienia zwierząt.

Pozostałe kina i inne atrakcje

Czwartego dnia BNP Paribas Green Film Festival Kino Kameralne zostało przejęte przez reportaże naszego patrona medialnego, czyli Arte.tv. Przez kilka godzin mogliśmy poznać tajniki takich problemów jak: paliwa kopane, ekologiczny transport morski, jak ponownie wykorzystywać odpady, elektrośmieci oraz na czym polega kłopot z butelkami firm Danone.

Namiot Miasta Kraków również dopasował się do tematu żywieniowego. Tym razem najmłodsi dowiadywali się, co to są lokalne uprawy, rozpoznawali nasiona konkretnych roślin oraz odkrywali, na czym polega wspólnota przy stole. Po sekcji jadalne miasto dla najwytrwalszych czekał pokaz animacji Chłopiec z burzy.

Ostatnie z naszych kin, pod Galerią Krakowską, kontynuowało żywieniowe dywagacje. Również tam, na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego odbyła się projekcja filmu dokumentalnego Katastrofa na talerzu. Wieczór z kolei zamykał seans postapokaliptycznej wizji świata. W nich cała nadzieja Piotra Biedronia zdobył wyróżnienie w 2023 roku w postaci Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Skoro o jedzeniu mowa, zapraszamy na teren naszego Miasteczka Festiwalowego. Codziennie czekają na was pyszne wegańskie potrawy, takie jak pizze, ciasta czy lody. W Strefie Dobrego Smaku nie znajdziecie dań mięsnych, ponieważ wszystkie dania powstają na niskoemisyjnych składnikach roślinnych. Z kolei aromatyczną kawę czy inne napoje możecie wypić z kubków TAKE CUP! Dzięki ich systemowi kaucyjnemu nasza strefa gastronomiczna jest pozbawiona plastiku. Do zobaczenia przy foodtruckach!

Więcej na temat festiwalu znajdziecie Państwo na: www.greenfestival.pl.

Zdjęcia z poprzedniej edycji festiwalu dostępne na: https://www.greenfestival.pl/galeria2023/. Zdjęcia z obecnej odsłony festiwalu: https://1drv.ms/f/s!AueJJvTFiucEoLF4enC9JmaYaCdIDQ?e=NnbQxe

Logo festiwalu: https://www.greenfestival.pl/logotypy/

Oficjalny spot festiwalu: https://drive.google.com/drive/u/2/folders/1eLq9BjJuOj4JJ9-Hvb- 8Ueoqq98a2dxT

Fundacja Green Festival Angelika Ogrocka

Rzecznik Prasowa | t. 609 970 248 | e. AngelikaOgrocka@greenfestival.pl