V Festiwal Równości

Spread the love

 

To już piąta, jubileuszowa edycja festiwalu, podczas którego dyskutujemy o ideach i praktykach w zakresie wolności i równości. Mówimy o mniejszościach, wielokulturowości, przeciwdziałamy wykluczeniom i zachęcamy do inkluzywności na poziomie języka i codziennej egzystencji a także do wnikliwego rozumienia różnorodności zjawisk społecznych na poziomie jednostek i wspólnot.

Festiwal ma na celu propagowanie idei inkluzji, dobrej mowy, ukazywanie i umacnianie wzorców współpracy i działania na rzecz innych oraz na rzecz realnej równości pomiędzy kobietami i mężczyznami. Celem jest także umacnianie pozytywnych równościowych wzorców pracy społecznej, aktywistycznej oraz wspólnotowej siły, ukazanie wagi implementowania na co dzień praw człowieka i obywatelskich wolności.

Festiwal Równości V to m.in.:
• spotkania panelowe i dyskusje na rzecz równości między kobietami a mężczyznami
• warsztaty pomagające radzić sobie z szowinizmem, hejtem i gatunkowizmem
• prezentacja dobrych praktyk wzmacniających postawy obywatelskie, demokratyczne i wspólnotowe
• budowanie świadomości czym są prawa człowieka
• działania aktywistów i przedstawicieli NGO wzmacniających świadomość obywatelską, równości płci i równości międzygatunkowej
• działania na rzecz codziennego posługiwania się dobrą mową i realnej inkluzji w kontekście aktualnych palących problemów współczesności.

Zobacz wydarzenie na FB

💥 𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠 💥
📅19 X 2024 r. (sobota)

11.00 𝗢𝗳𝗶𝗰𝗷𝗮𝗹𝗻𝗲 𝗼𝘁𝘄𝗮𝗿𝗰𝗶𝗲 𝗳𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹𝘂 𝘇 𝘂𝗱𝘇𝗶𝗮ł𝗲𝗺 𝗭𝗮𝘀𝘁ę𝗽𝗰𝘇𝘆𝗻𝗶 𝙋𝙧𝙚𝙯𝙮𝙙𝙚𝙣𝙩𝙖 𝗠𝗶𝗮𝘀𝘁𝗮 𝗞𝗿𝗮𝗸𝗼𝘄𝗮 𝗠𝗮𝗿𝗶𝗶 𝗞𝗹𝗮𝗺𝗮𝗻

𝗦 𝗘 𝗞 𝗧 𝗢 𝗥 ◽️ 𝗡 𝗚 𝗢:

⏰11.00 – 18.00
Aktywistki i aktywiści z sektora NGO, prezentując swoje stoiska informacyjne opowiadają o działaniach na rzecz realnej inkluzji i dobrych praktyk w kontekście aktualnych, palących problemów współczesności.
Zaproszone organizacje: 𝗣𝗿𝘇𝘆𝗷𝗮𝗰𝗶𝗲𝗹𝗲 𝗞𝗼𝗻𝗶𝗮 𝗣𝗲𝘁𝗿𝘂𝘀𝗮, 𝗞𝗼𝗰𝗶 𝗣𝗮𝘁𝗿𝗼𝗹, 𝗜𝘀𝘁𝗼𝘁𝗮.𝗶𝗻𝗳𝗼, 𝗔𝗻𝗶𝗺𝗮𝗹𝘀’ 𝗩𝗼𝗶𝗰𝗲, Ś𝘄𝗶𝗻𝗶𝗲 𝘀ą 𝗳𝗮𝗷𝗻𝗲, 𝗙𝗲𝗱𝗲𝗿𝗮𝗰𝗷𝗮 𝗭𝗻𝗮𝗸𝗶 𝗥ó𝘄𝗻𝗼ś𝗰𝗶, 𝗗𝗢𝗠 𝗘𝗤, 𝗣𝗲𝗿𝘂𝗻𝗮, 𝗖𝗵𝗮𝘁𝗸𝗮 𝗚𝗼łę𝗯𝗶𝗮
✅Można do nas wciąż dołączyć ➞ dorota.halberda@dworek.eu

𝗣 𝗔 𝗡 𝗘 𝗟 𝗘 ◽️ 𝗗 𝗬 𝗦 𝗞 𝗨 𝗦 𝗬 𝗝 𝗡 𝗘:

⏰11.00 – 13.00
𝘾𝙊 𝙒𝙄𝙀𝘿Ź𝙈𝙔 𝙒𝙄𝙀𝘿𝙕Ą, 𝘼 𝘾𝙕𝘼𝙍𝙊𝙒𝙉𝙄𝘾𝙀 𝘾𝙕𝘼𝙍𝙐𝙅Ą?

W niektórych regionach prawa kobiet są zinstytucjonalizowane i wspierane przez prawo, miejscowe zwyczaje i zachowania, podczas gdy w innych są ignorowane i łamane. Podczas panelu będziemy się zastanawiać czy kobiety są wiedźmami i co oznacza obecnie wykluczenie kobiet a także jak wygląda współczesna równość między płciami dzisiaj.

Rozmawiają: 𝗕𝗮𝗿𝗯𝗮𝗿𝗮 𝗙𝗮𝗿𝗼𝗻, 𝗞𝗮𝘁𝗮𝗿𝘇𝘆𝗻𝗮 𝗢𝗰𝘇𝗸𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮, 𝗡𝗮𝘁𝗮𝗹𝗶𝗮 𝗞𝘂ć𝗺𝗮
Prowadzenie: Joanna Hańderek

⏰14.00 – 16.00
𝙏𝙔𝙇𝙆𝙊 „𝙏𝘼𝙆” 𝙊𝙕𝙉𝘼𝘾𝙕𝘼 𝙕𝙂𝙊𝘿Ę?

Czym jest prawo kobiet do integralności i autonomii cielesnej? Czy tylko „Tak” oznacza zgodę? Co oznacza nowelizacja kodeksu karnego w zakresie zmiany definicji gwałtu? Czy dzięki noweli zwiększy się ochrona kobiet?

Rozmawiają: 𝗗𝗮𝗻𝘂𝘁𝗮 𝗪𝗮𝘄𝗿𝗼𝘄𝘀𝗸𝗮, 𝗔𝗻𝗶𝘁𝗮 𝗞𝘂𝗰𝗵𝗮𝗿𝘀𝗸𝗮-𝗗𝘇𝗶𝗲𝗱𝘇𝗶𝗰, 𝗠𝗶𝗸𝗼ł𝗮𝗷 𝗠𝗮ł𝗲𝗰𝗸𝗶
Prowadzenie: Joanna Hańderek

⏰17.00 – 19.00
𝙋𝙊𝙕𝘼 𝙎𝘾𝙃𝙀𝙈𝘼𝙏𝙀𝙈

Czy z nie – pełną – sprawnością da się żyć pełnią życia? Jak potrafimy być „nadsprawni” w życiu i np. sporcie. Jakie horyzonty możemy przekraczać? W panelu porozmawiamy o mitach i schematach niepełnosprawności. Jak media i społeczeństwo kształtują normę. Co nią rządzi? A może to norma tworzy niepełnosprawności?

Rozmawiają: 𝗔𝗴𝗻𝗶𝗲𝘀𝘇𝗸𝗮 𝗧𝗿𝗲𝗹𝗮, 𝗝𝗮𝗻 „𝗝𝗮ś” 𝗠𝗲𝗹𝗮
Prowadzenie: Joanna Hańderek

𝗪 𝗔 𝗥 𝗦 𝗭 𝗧 𝗔 𝗧 𝗬:

⏰14.00 – 17.00
𝗪𝗔𝗥𝗦𝗭𝗧𝗔𝗧𝗬 𝗭 𝗦𝗜𝗧𝗢𝗗𝗥𝗨𝗞𝗨 𝗭 𝗣𝗥𝗔𝗖𝗢𝗪𝗡𝗜Ą Ś𝗟𝗜𝗖𝗭𝗡𝗢Ś𝗖𝗜- podczas których za pomocą techniki sitodruku przeniesiemy fantastyczne motywy i wzory na tkaniny, koszulki i torby. Będziemy też drukować hasła równościowe przyświecające festiwalowi. Można przynieść swoje ubrania albo torby do udekorowania – najlepiej gładkie, z naturalnych materiałów takich jak bawełna. Będziemy miały też dla Was zafarbowane koszulki i torby z drugiej ręki – bliskie są nam idee less waste i upcyklingu.
Bez zapisów, bezpłatnie i dla wszystkich.
Prowadzenie: 𝗝𝗼𝗮𝗻𝗻𝗮 𝗶 𝗕𝗮𝘀𝗶𝗮 𝘇 𝗣𝗿𝗮𝗰𝗼𝘄𝗻𝗶 Ś𝗹𝗶𝗰𝘇𝗻𝗼ś𝗰𝗶

⏰16.00 – 17.30
𝗦Ł𝗢𝗪𝗔 – 𝗠𝗨𝗥𝗬 𝗖𝗭𝗬 𝗠𝗢𝗦𝗧𝗬? – warsztaty z komunikacji interpersonalnej opartej na metodzie Marshalla Rosenberga “Porozumienia Bez Przemocy” (NVC-Nonviolent Communication), pomagające radzić sobie z szowinizmem i hejtem a także uczące rozpoznawania zachowań przemocowych.

Obowiązują zapisy: 𝗟𝗜𝗡𝗞 𝗧𝗨𝗧𝗔𝗝: https://tiny.pl/xykd_rqc

Prowadzenie: 𝗔𝗴𝗮𝘁𝗮 𝗢𝗹𝘀𝘇𝗮𝗸-𝗦𝘇𝘆𝗺𝘂𝗹𝗮

𝗪 𝗬 𝗦 𝗧 𝗔 𝗪 𝗔:

⏰11.00 – 21.00
𝙁𝙍𝙀𝙀𝘿𝙊𝙈 𝙄𝙉 𝙏𝙃𝙀 𝙓𝙓𝙄 𝘾𝙀𝙉𝙏𝙐𝙍𝙔 – wystawa estońskiej sztuki współczesnej manifestująca nieustanne poparcie dla wolności kreatywnych ludzi o wolnych umysłach. To odważne przesłanie, które wiernie ilustruje istotę i siłę kultury tego narodu.
Wystawa organizowana we współpracy z Konsulatem Estonii w Krakowie. Więcej tutaj: https://tiny.pl/w4dhg-hn

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie

𝗠𝗶𝗲𝗷𝘀𝗰𝗲: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków (budynek główny + oficyna wschodnia + plener)
𝗢𝗿𝗴𝗮𝗻𝗶𝘇𝗮𝘁𝗼𝗿𝘇𝘆: Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, „Kultura Wykluczenia?”
𝗞𝗼𝗼𝗿𝗱𝘆𝗻𝗮𝘁𝗼𝗿𝗸𝗶: Prof. Joanna Handerek, Dorota Halberda
𝗣𝗮𝗿𝘁𝗻𝗲𝗿𝘀𝘁𝘄𝗼: Racje, Federacja Znaki Równości, Wyborcza, JAZZKULTURA, ISTOTA, dlastudenta.pl
𝙒𝙨𝙩ę𝙥 𝙣𝙖 𝙬𝙨𝙯𝙮𝙨𝙩𝙠𝙞𝙚 𝙬𝙮𝙙𝙖𝙧𝙯𝙚𝙣𝙞𝙖 𝙟𝙚𝙨𝙩 𝙗𝙚𝙯𝙥ł𝙖𝙩𝙣𝙮

***

Zaproszeni goście i gościnie:

• BARBARA FARON – pisarka, autorka „Jak przetrwać w zabobonnym Krakowie”, „W alchemii, łaźni i pod szubienicą”, oraz wielu, wielu innych niezwykłych opowieści o Krakowie. Laureatka I miejsca w konkursie prozatorskim Fabrica Librorum oraz I miejsca w kategorii książki młodzieżowe, w konkursie „Najlepsze książki na wiosnę”. W 2009 r. opowiadanie „O potomkach fartownego przybłędy” otrzymało wyróżnienie Stefana Dardy w I Konkursie Literackim o Platynowy Kałamarz.

• KATARZYNA OCZKOWSKA – krytyczka, kuratorka, doktora nauk humanistycznych, twórczyni intermedialnych projektów w tym videoperformansów. Współpracowała m.in. z Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Nowoczesnym w Warszawie, ASP w Warszawie i Krakowie, Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu, MuFo, Bunkrem Sztuki i krakowską Cricoteką. Obecnie współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie. Autorka podcastu „Wygląda na niezłą sztukę”.

• NATALIA KUĆMA – Od 2020 do końca 2023 roku dyrektorka krakowskiego oddziału Fundacji Centrum Praw Kobiet, autorka komiksów, twórczyni wiedźmopisów. Doktora nauk humanistycznych, edukatorka.

• DANUTA WAWROWSKA – Adwokatka, Radna, Edukatorka, Członkini Kongresu Kobiet. Inicjatorka #tylkotakoznaczazgode, współautorka i inicjatorka nowelizacji kodeksu karnego zmieniającą definicję gwałtu, przyjętej przez sejm 28.06.2024.

• ANITA KUCHARSKA – DZIEDZIC – Polityczka, aktywistka, założycielka fundacji Baba, Członkini Kongresu Kobiet, współautorka i inicjatorka nowelizacji kodeksu karnego zmieniającą definicję gwałtu, przyjętej przez sejm 28.06.2024.

• MIKOŁAJ MAŁECKI – Doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, popularyzator wiedzy o prawie, twórca i redaktor bloga Dogmaty Karnisty.

• JAN „Jaś” MELA – polski podróżnik i działacz społeczny. Najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w jednym roku, a zarazem pierwsza osoba z niepełnosprawnością, która tego dokonała

• AGNIESZKA TRELA – socjolożka, trenerka kompetencji społecznych, mediatorka i gerontolożka.

• JOANNA i BASIA – które tworzą Pracownię Śliczności, gdzie w domowej atmosferze można uczyć się wielu technik artystycznych pod okiem doświadczonych warsztatowczyń. Szczególnie upodobały sobie oprócz sitodruku także mozaikę i witraż. Są Krakuskami – jedna z urodzenia, druga z wyboru. Po godzinach śpiewają w chórze LGBTQ+ Krakofonia.

• AGATA OLSZAK-SZYMULA – trenerka Komunikacji Empatycznej, Mediatorka w nurcie NVC, Praktyk Terapii IFS Założycielka Strefy Relacji, w ramach której od 2012 roku realizuje szkolenia, warsztaty i mediacje w oparciu o metodę “Porozumienia Bez Przemocy” Marshalla Rosenberga. Prowadzi również gabinet psychoterapii w nurcie “Systemu Wewnętrznej Rodziny” (IFS). www.strefarelacji.pl

• JOANNA HAŃDEREK – prof. UJ, filozofka, wykładowczyni, aktywistka. Od wielu lat związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie studiowała, zrobiła doktorat, habilitację oraz zdobyła tytuł profesora uczelni. Była zastępczynią dyrektora do spraw studenckich w Instytucie Filozofii. Zajmuje się filozofią kultury i filozofią współczesności. Współzałożycielka Koła Naukowego Studentów Filozofii UJ oraz dwóch jego sekcji – filozofii kultury oraz ekoetyki. Współorganizowała marsz przeciwko faszyzmowi w Krakowie. Uczestniczyła także w Czarnym Proteście. Od 2013 roku prowadzi wraz z młodymi naukowcami projekt „Kultura wykluczenia?” badający różnego rodzaju wykluczenia. Działa w Kongresie Świeckości, który postuluje rozdział Państwa i Kościoła. Radna Miasta Krakowa obecnej kadencji.

Informacja przygotowana przez CK Dworek Białoprądnicki.
Redakcja Istota patronuje wydarzeniu medialnie.