Przyszłością systemu żywnościowego są rośliny

Spread the love

Green REV Institute o transformacji w kierunku białek roślinnych.

5 listopada Green REV Institute wziął udział w podkomisji stałej do spraw bezpieczeństwa żywności, eliminowania nieuczciwych praktyk w obrocie żywnością oraz sprzedaży bezpośredniej i handlu detalicznego produktów wytworzonych w gospodarstwach rolnych. Tematem przewodnim podkomisji było wsparcie dla branży roślinnych zamienników białka zwierzęcego.

Fot. Unsplash

Stanowisko Green REV Institute zostało przekazane przez Morgan Janowicz, Koordynatorkę ds. Partnerstwa: “Transformacja w kierunku białek roślinnych nie tylko jest możliwa, ale wręcz konieczna, opłacalna i korzystna dla Polski z wielu względów.

  1. Przede wszystkim rozwój rynku roślinnych białek dla ludzi pomaga w walce z kryzysem klimatycznym. Produkcja roślinnych źródeł białka generuje znacznie mniej gazów cieplarnianych niż hodowla zwierząt, a same uprawy potrzebują mniej wody – do 2035 roku przejście na alternatywy białkowe mogłoby oszczędzić ilość wody wystarczającą na zaopatrzenie Londynu przez 40 lat. Dodatkowo pozwala ograniczyć wycinanie lasów i wspierać bioróżnorodność, co jest kluczowe dla naszego środowiska i bezpieczeństwa żywnościowego. W kontekście wydarzeń z ostatnich lat i dramatów – dzikiej przyrody, środowiska, ludzi, miast – musimy wejść na ścieżkę rozwoju białka roślinnego dla ludzi. O tym mówi też raport UNEP What’s cooking z 2023 r. wskazując na konieczność wsparcia państwa, wypracowania strategii i polityk publicznych dla białka roślinnego.
  2. Dzięki tej transformacji możemy też pozytywnie wpłynąć na zdrowie publiczne. Białka roślinne są bogate w błonnik i zdrowe tłuszcze, co wspiera kontrolę cholesterolu i ogranicza ryzyko chorób serca, otyłości oraz cukrzycy typu II. Badania wykazują również, że dieta roślinna korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne, ponieważ zawiera aminokwasy, które stymulują produkcję serotoniny, poprawiając nastrój. Wiele rozmawiamy o zdrowiu, ale nie uda się uratować zdrowia publicznego bez przeprojektowania systemu żywności tu i teraz. Ta zmiana musi zacząć się w szkołach i tu po pierwsze muszę wskazać nasz Program Roślinna Szkoła, który ma ogromne poparcie społeczne i poparcie decydentów. Muszę też powiedzieć Państwu co dzisiaj szkoły serwują na talerzach, bazując na naszym najnowszym raporcie Weganie i weganki na szkolnych stołówkach : prawie 80 % posiłków to posiłki zawierające mięso i ryby. W ten sposób nie zbudujemy zdrowych pokoleń.

Polska ma ogromny potencjał, aby stać się liderem w produkcji roślinnych białek. Aby to zrealizować, musimy działać na trzech frontach. W wymiarze edukacyjnym należy prowadzić kampanie informacyjne oraz wprowadzać posiłki roślinne w szkołach, aby młodsze pokolenie miało większą świadomość zdrowych i zrównoważonych opcji żywieniowych. W wymiarze strategicznym musimy przeprojektować Wspólną Politykę Rolną, aby stała się Polityką dla Zdrowej Żywności. W wymiarze komunikacyjnym współpraca z mediami oraz działania systemowe skierowane do sieci handlowych mogą pomóc promować białka roślinne jako opcje atrakcyjne cenowo i zdrowe. Tu dodam, że z naszej analizy z 2023 wynika jasno, że sieci handlowe jak Lidl, Biedronka, Dino, Żabka, Kaufland kierują nasze koszyki za pomocą reklamy, ceny, wojen handlowych czy przepisów do półek z mięsem i nabiałem. To musi się zmienić.

Realizując te kroki, nie tylko zwiększymy dochody i konkurencyjność Polski na rynku europejskim, ale także poprawimy zdrowie społeczeństwa i wspomożemy ochronę środowiska. Dlatego apeluję do decydentów i decydentów – czas na fundusz promocji żywności roślinnej dla ludzi, czas na strategię rozwoju sektora roślinnego i czas na strategię żywnościową dla Polski, jako fundament działań dla ludzi, zwierząt, planety, zdrowia i przyszłości. “
Źródło:Green REV Institute, kontakt@greenrev.org