2024 Temat: Młodzież na czele. Event Wielkowiejskiego Targu w Galerii Factory w Modlniczce

Spread the love

Tegoroczny Światowy Dzień Nauki na rzecz Pokoju i Rozwoju odbył się pod egidą Międzynarodowej Dekady Nauk o Zrównoważonym Rozwoju (2024-2033). która jest okazją do zaangażowania szerokiej publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi i nienaukowych uczestników odkrywania i odkrywania roli , w naszym szybko zmieniającym się cyfrowym świecie.

Doskonałym miejscem, by spełnić założenia tegorocznego święta okazało się wydarzenie zorganizowane z inicjatywy Wielkowiejskiego Targu i magazynu Istota, która wspólnie z podkrakowską gminą Wielka Wieś oraz Galerią Factory z Modlniczki w weekend 8/9 listopada 2024 roku przeprowadziła warsztaty, panele oraz zorganizowała jarmark produktów lokalnych.

Zorganizowane warsztaty odbyły się w idei zero west, podczas których było można przygotować dla siebie między innymi kosmetyki z naturalnych produktów oraz świece oparte na produktach sojowych. Podczas warsztatów można było dowiedzieć się bliżej o stylu życia opartym na zasadach zero west.

Podczas paneli dyskusyjnych poruszone zostały tematy związane z zasobami wodnymi na naszej planecie oraz ochroną środowiska w kontekście zmian klimatycznych. Rozmówczyniami podczas paneli były inspektorki referatu Ochrony Środowiska z gminy Wielka Wieś oraz dr inż. Piotr Dmytrowski zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Tematyką rozmów panelowych z dr hab. Joanną Hańderek, prof. UJ była korelacja nauki i etyki w filozoficznych aspektach. Odbył się również wykład o emanacjach nauki w oparciu o historię filozofii.
Tematami związanymi z edukacją branżową podzieli się między innymi rozmówcy i rozmówczynie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Giebułtowa.
Rozmowy przeprowadził red. Janusz Bończak, koordynator Wielkowiejskiego Targu

Młodzi ludzie, goście galerii handlowej mieli okazję zadawać pytań naukowcom i naukowczyniom o tym, jak nauka wpływa na nasze codzienne życie i przyczynia się do znalezienia rozwiązań najbardziej palących wyzwań, przed którymi stoi świat od poziomu lokalnego do globalnego.

Bardzo dziękujemy Polskiemu Komitetowi do spraw UNESCO za podpowiedzi tematów panelowych.
Oprac., red. Janusz Bończak, fot. arch.